17 ارديبهشت, 1400

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

چگونه در سپاه پاسداران استخدام شویم؟

نحوه جذب نیرو و شرایط استخدام سپاه پاسداران

امروزه جذب نیروی انسانی در سپاه پاسداران از طریق سیستم عضویاب انجام می گیرد و افراد داوطلب برای این منظور باید به پایگاه سپاه در منطقه سکونت خود مراجعه کرده تا شرایط و صلاحیت ایشان توسط عضو یاب بررسی گردد.

همچنین، پیش از این، افرادی که به عنوان نیروی انسانی جذب سپاه پاسداران می شدند، باید در دوره های آموزشی عمومی شرکت کرده تا موفق به ادامه فعالیت خود باشند.

اما، در حال حاضر، این دوره آموزشی عمومی به یک دوره منسجم تر و هدفمند تر به اسم “تربیت پاسداری” ارتقاء یافته است. از این رو، داوطلبین پس از تأیید صلاحیت و جذب در سپاه، موظف به گذراندن دوره “تربیت پاسداری” در دانشکده افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) می باشند.

 

شرایط تحصیلی برای استخدام سپاه

به طور کلی، جذب نیرو و استخدام در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، به دو صورت انجام می گیرد؛

گروه اول؛ از طریق جذب نیرو بر اساس مدرک تحصیلی در مقاطع مختلف؛ فوق دکترا، دکترا، کارشناسی ارشد، کارشناسی، فوق دیپلم و دیپلم.

گروه دوم؛  جذب نیرو از بین افراد متخصص و دارای مهارت عملی که دارای مدرک تحصیلی حداقل پایان دوره نهضت سواد آموزی و حداکثر نیز پایان دوره تحصیلی دبیرستان هستند.
 

شرایط عمومی و تخصصی مورد نیاز برای استخدام سپاه

اعتقاد داوطلب به اصول و مبانی دین مبین اسلام، انقلاب اسلامی و نیز نظام جمهوری اسلامی ایران
وفاداری، اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه
عدم هرگونه عضویت رسمی و غیر رسمی و یا طرفداری از گروه ها و احزاب سیاسی
عدم هر گونه سابقه عضویت و یا طرفداری از گروه ها و سازمان ها و یا احزاب غیرقانونی، غیر اسلامی، الحادی
اعتقاد و التزام عملی داوطلب به قوانین جههوری اسلامی، احکام دین مبین اسلام و نیز تعهد به رعایت تمامی موازین اخلاقی اسلامی
دارا بودن مدارک و شرایط تعیین شده تحصیلی و نیز مهارت و تخصص مورد نیاز در سپاه پاسداران جهموری اسلامی ایران
عدم هر گونه سؤسابقه و نیز دارا بودن از حسن شهرت
عدم هرگونه سؤمصرف و اعتیاد به انواع مختلف مواد مخدر
عدم محکومیت داوطلب به محرومیت از امکانات و خدمات دولتی
داوطلبین دارای شرایط سنی حداقل 16 سال تمام تا حدأکثر 40 سال تمام
استخدام کارمندان پیمانی و نیز نیروهای بسیجی ویژه، از نظر دارا بودن شرط حداکثر سن مبرا بوده و همچنین جذب محصلین نیز از شرط حداقل سنی مستثنی خواهند بود.
همچنین، در صورت نیاز، سپاه پاسداران می‌تواند برای تأمین نیروی سازمانی خود، از میان داوطلبانی که دارای مدرک حداقل پایان دوره تحصیلی ابتدایی هستند، با شرط تعهد خدمت نظامی 5 ساله و یا تعهد خدمت کارمندی 6 ساله گزینش نموده و به صورت قرارداد پیمانی استخدام نماید.
جذب کارمندان برای کادر ثابت نظامی، بر اساس مدرک تحصیلی آنها در مقاطع مختلف از جمله؛ پایان دوره راهنمایی، پایان دبیرستان، فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکترا و یا فوق دکترا صورت خواهد گرفت.
 استخدام کارمندان کادر ثابت سپاه پاسداران، مشروط به تابعیت آن در جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
دارا بودن شرایط سلامت و صحت کامل جسمی و روحی –روانی متناسب با پست مورد نظر.
در شرایط مساوی استخدامی، ایثارگران جنگ تحمیلی و نیز انقلاب اسلامی و خانواده های درجه یک و فرزندان آنان، برای اخذ پست شغل کارمندی سپاه در اولویت قرار دارند.
در صورت نیاز به استخدام نیروی انسانی زن، سپاه با در نظر گرفتن محل خدمت متناسب با شرایط خدمتی همسر وی، استخدام را انجام خواهد داد.
کارمندان قرارداد پیمانی سپاه، که دوره خدمت را نگذرانده اند، خدمت آنان در سپاه به منزله گذراندن دوره خدمت سربازی آنان تلقی می گردد و در صورتیکه زودتر اتمام دوره خدمت خود از شغل مورد نظر استعفا داده و یا بر کنار شوند، مابقی دوره خدمت آنها مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی تصمیم گیری خواهد شد.
همچنین، سپاه پاسداران می تواند افرادی را که در حال گذراندن دوره خدمت سربازی خود هستند با قرارداد پیمانی استخدام نماید.
در صورت نیاز، سپاه می تواند از میان پرسنل پیمانی خود که طبق مدت قراردادشان در حال خدمت هستند و یا از میان افراد بسیجی عادی و یا فعال و نیز افرادی که دوره خدمت سربازی را می گذرانند، در صورت دارا بودن شرایط لازم، نیروهای مورد نیاز برای کادر ثابت خود استخدام نماید. در این صورت تمامی رتبه ها و درجات این افراد مزابق با مقررات موجود در قانون استخدامی سپاه لحاظ خواهند شد.
سپاه پاسداران می تواند از بین نیروهای بسیجی ویژه که بالای 18 سال هستند، افرادی را گزینش کرده و با آنان قراردادی انعقاد نماید که طی آن، فرد می تواند پس از گذراندن دوره آموزشی اولیه، بقیه خدمت وظیفه خود را در طول ده سال به صورت چند ماه از سال، بگذراند تا از این طریق، بتواند برای مأموریت های ویژه در شرایط خاص احتمالی، همواره آماده باشد.
بر همین اساس، در صورت وقوع جنگ یا هر نوع موقعیت اضطراری دیگری که منجر شود این افراد توسط سپاه احضار شوند، افراد می بایست همکاری کرده و اگر بیشتر از یک ماه در سال (طبق قرار داد) به خدمت سپاه مشغول باشند، این مدت مازاد ثبت گردیده و از دوره آموزشی یا خدمت سال بعد کسر می گردد.

این افراد بعد از گذراندن آموزش های اولیه خدمت، مانند دیگر افراد منقضی خدمت نظام وظیفه، دارای حقوق اجتماعی لازم برای استخدام و تحصیل هستند.

اما در صورت لغو قرارداد به هر علتی، این حقوق از آنها سلب می گردد تا خدمت سربازی خد را به طور کامل بگذرانند.

تمام افرادی که مشغول انجام خدمت سالانه ی خود در سپاه پاسداران هستند، از سازمان ها و دستگاه های مربوطه خود حقوق و مزایایی دریافت نخواهند کرد، اما تمامی سازمان ها و شرکت و نهادهای دولتی و خصوصی (هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی) موظف خواهند بود تا جایگاه و موقعیت شغلی این افراد را در مدت زمان مذکور تا بازگشت آنان حفظ نمایند.
یادآوری می شود که این افراد، پس از گذراندن آموزش های اولیه خدمت، دارای حقوق و مزایایی مطابق با کارمندان نظامی کادر ثابت خواهند شد.
قانون خرید خدمت پرسنل، مطابق با آیین‌نامه موضوع ‌ماده ۳۷ قانون ارتش، در صورت ضرورت و برای یک مدت محدود و تنها با تشخیص و تایید سازمانها و عوامل استخدام کننده صورت خواهد گرفت. همچنین، اصلاحات احتمالی نیز توسط ستاد کل سپاه و با هماهنگی وزارت تهیه خواهند شد و نهایتاً برای تصویب به هیأت وزیران تسلیم می گردد.

پرداخت حقوق حق التدریس به مربیان و اساتید استخدام شده به عنوان هیأت علمی موسسه آموزش عالی سپاه پاسداران، مطابق با مقررات و قوانین استخدامی دانشگاه ها می باشد.

درحالیکه امور مربوط به حق التدریس و استخدام مربیان مربوط به مقاطع آموزشی پایین تر، مطابق با آیین نامه ماده 38 قوانین ارتش انجام می گیرد و اصلاحات احتمالی مورد نیاز نیز توسط ستاد کل سپاه پاسداران  و با هماهنگی وزارت دفاع تهیه خواهند شد و در نهایت برای تصویب به هیأت وزیران ارائه می شوند.[استخدام کارمندان پیمانی و نیز نیروهای بسیجی ویژه]استخدام کارمندان پیمانی و نیز نیروهای بسیجی ویژه

هر گونه استخدام سپاه، علاوه بر موارد مذکور و عدم انطباق با قانون موجود، ممنوع خواهد بود.

لازم به ذکر است که، وظیفه ی تعیین سیاست ها و قوانین مربوط به گزینش کارمندان سپاه و همچنین تدوین دستورالعمل های لازم و نظارت بر عملکرد هسته‌های گزینش در سپاه پاسداران، در چارچوب قانون سپاه و  بر عهده گروهی به اسم ” هیأت مرکزی گزینش” می باشد که متشکل از؛ فرمانده کل سپاه و یا جانشین ایشان، نماینده ی ولی فقیه در سپاه پاسداران و یا جانشین ایشان، همچنین رئیس ستاد کل سپاه، معاون نیروهای انسانی ستاد کل سپاه، وزیر یا جانشین ایشان و نیز مسئول حفاظت اطلاعات سپاه می باشد. از این رو، پذیرش و استخدام کارمندان، بستگی به تأیید هیأت مرکزی گزینش دارد.

مقررات سازمان و گروه بندی مشاغل در سپاه پاسداران

جدول های مربوط به استخدام نیروهای انسانی سپاه و نیز ستاد کل، که در بر گیرنده محل شغل های سازمانی و نیز ضرورت کارمندی و یا نظامی و درجات متناسب برای هر کدام از آنها، توسط ستاد کل سپاه و ستاد کل تهیه شده و به تصویب فرماندهی کل می رسند.
نوع ترکیب نیروی انسانی سپاه، تعداد آنها و نیز نسبت بین رتبه‌های این نیروها مطابق با جدول های ‌سازمان و دستورالعمل های مصوب تعیین شده و نسبت آنها به صلاح دید ستاد کل سپاه مشخص می گردد که در نهایت باید به تصویب فرماندهی کل برسد.
برای جلوگیری از ازدیاد کارمندان کادر ثابت سپاه و دیگر سازمان های وابسته به آن، مشاغل موجود در جدول های سازمانی استخدام، باید طوری پیش بینی و طراحی شود تا جای ممکن از نیروهای انسانی بسیجی و یا نیروهای پیمانی نظام وظیفه استفاده گردد.

مشاغل مورد نیاز سپاه، در رسته های مختلف قرار می گیرند. طبق تعریف، رسته به مجموعه ای از رشته شغل ها گفته می شود که از جنبه تخصصی و یا آموزشی با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند. رسته های مختلف و علائم هرکدام و نیز فرم لباس کارمندی آنها و علائم مربوط به درجات، مطابق با دستورالعمل های ارائه شده توسط ستاد کل سپاه تعیین شده و برای تصویب نهایی به فرماندهی کل ارائه خواهند شد.
اشتغال کارمندان در زمینه غیر مرتبط با رسته آنان و همچنین، تغییر رسته ممنوع می‌باشد ولی سپاه، برای ایجاد حلقه منعطف در مأموریت ها، برای تمامی کارمندان، به جز رسته اصلی، رسته های پشتیبانی دیگری نیز تعیین می نماید.
طبق قانون استخدام سپاه، کلیه مشاغل سپاه و همچنین تعدادی پست موقت برای مشاغل پیش بینی نشده باید توسط ستاد کل سپاه و در بازه زمانی حداکثر 1 سال، تحت تجزیه و تحلیل قرار‌ گرفته و شرایط احراز آنها به همراه شرح وظایف دقیق به تأیید فرمانده کل سپاه پاسداران رسیده و سپس در امور انتصابات مورد اجرا قرار گیرند.


استخدامی سپاه


آگهی‌هایی که مربوط به استخدامی سپاه است معمولا در زمینه‌های گسترده‌ای منتشر می‌شود.

بسته به تخصص شما امکان و احتمال یافتن شغل در این ارگان وجود دارد. استخدام سپاه شامل استخدامی نیروهای مسلح خواهد بود و احتمالا خواهید توانست از امکانات استخدامی نیروهای مسلح نیز استفاده کنید.

به طور کلی از نظر دستمزد می توان گفت که استخدامی سپاه و نیروهای نظامی سطح دستمزدهای بالاتری خواهد داشت و از نظر آینده شغلی می‌توانید پایداری در این شغل را تضمین کنید.


گزینش سپاه

در بخش گزینش سپاه بر اساس موقعیتی که برای آن استخدام انجام خواهد شد مراحل گزینش خاصی پیش‌ روی شماست.

به طور کلی شرایط عمومی برای اقدام موقعیت‌های استخدام سپاه دست کم نیاز است که شرایط عمومی مربوط به کار سپاه رعایت شود.

اعتقاد به دین اسلام، اعتقاد به انقلاب و اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه از شرایط اولیه است.

 

التزام به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی و موازین اخلاقی اصول دیگری است که به صورت عمومی می‌بایست داشته باشید.

نباید در احزاب و گروه‌های سیاسی عضو باشید و هواداری از احزاب و گروه‌های سیاسی نیز نمی‌باید داشته باشید. سن حداقل 16 سال و حداکثر 40 سال، سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با مورد استخدامی نیز باید وجود داشت هباشد.

عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم محرومیت از خدمات دولتی از شرایط عمومی استخدامی سپاه است. بسته به مورد استخدام سپاه باید شرایط عمومی و تخصصی مورد به کار نیز وجود داشته باشد.


استخدام اطلاعات سپاه

بخش اطلاعات سپاه، واحدی است که از سال 88 با کنار هم قرار گرفتن واحد معاونت اطلاعات سپاه و چند ارگان دیگر تشکیل شده است و رئیس آن مستقیما از طرف نهاد رهبری منصوب می‌شود.

کار اطلاعات سپاه در زمینه‌های سایبری و جنگ نرم باعث شده است که در این حوزه آگهی استخدامی سپاه به سمت به کارگیری نیروهای متخصص در زمینه فناوری اطلاعات و سایبری باشد.


استخدام در سپاه

افرادی که وارد سپاه می‌شوند برای گذراندن دوره‌هایی که برای تربیت پاسدار وجود دارد باید وارد دانشگاه افسری و تربیت پاسدار امام حسین شوند.

پیش از این افرادی که برای استخدامی سپاه اقدام می‌کردند با گذراندن دوره‌های عمومی وارد مجموعه می‌شدند اما تغییراتی که رخ داده افراد را موظف به شرکت در دوره‌های تربیت پاسدار کرده است.

در این دوره‌ها علاوه بر آموزش‌های عمومی که پیش‌تر وجود داشته است تغییرات کمی و کیفی دیگری نیز در دوره‌ها ایجاد شده است.

4 دانشکده پس از گذراندن دوره‌ها وجود دارد که افراد در این دانشکده‌ها آموزش‌های لازم را می‌بینند. دانشکده رسالت که در زمینه‌های علوم انسانی کار می‌کند.

دانشکده امنیت که بر مسائل امنیتی تمرکز دارد و دانشکده اطلاعات، مباحث حوزه اطلاعات را پوشش خواهد داد و دانشکده فنی مهندسی که نیروهای مورد نیاز در این زمینه را تربیت خواهد کرد.


چگونه وارد سپاه شویم

شرایط آگهی استخدامی سپاه بر اساس موقعیت شغلی متفاوت است. برای ورود به سپاه علاوه بر شرایط عمومی که بالاتر ذکر می‌بایست تابعیت جمهوری اسلامی را داشته باشید.

در صورتی که از پرسنل بسیج ویژه هستید یا پیمانی شامل حداکثر سن نمی‌شوید و اگر محصل هستید از حداقل سن مستثنی هستید.

برای استخدامی سپاه در شرایط مساوی اولویت ایثارگران و خانواده‌های درجه یک وجود دارد. برای استخدام سپاه یک نهاد هیات مرکزی گزینش وجود دارد که کار ارزیابی و تایید صلاحیت را برای استخدام سپاه انجام خواهد داد.


استخدام حفاظت اطلاعات سپاه

در این سازمان فعالیت‌های جاسوسی سایر کشورها و فعالیت سیاسی کارمندان و تامین امنیت سپاه پاسداران پیگیری می‌شود و آگهی‌های منتشر شده در این زمینه خواهد بود.

در صورت نیاز به نیروهای متخصص به صورت دوره‌ای آگهی‌ استخدامی سپاه در این زمینه منتشر می‌شود که در اسرع وقت در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.


زمان استخدام سپاه

آگهی‌های استخدامی سپاه در این وب سایت به صورت منظم و طبقه بندی شده به روزرسانی خواهد شد و ما تلاش داریم تا به صورت یکپارچه آگهی‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار افرادی قرار دهیم که قصد دارند برای استخدامی سپاه اقدام کنند.


استخدام با دیپلم ، فوق دیپلم و لیسانس در سپاه

از نظر قانونی سپاه امکان این را خواهد داشت که فردی را که گواهی پایان دوره ابتدایی را داشته باشد در شرایطی که تعهد 5 سال خدمت نظامی بدهد استخدام کند.

در صورتیکه کار در بخش کارمندی باشد تعهد 6 ساله نیاز است تا استخدام به صورت پیمانی انجام شود.

مدرک تحصیلی بر اساس محل خدمت از دیپلم تا فوق دکترا مورد نیاز خواهد بود و در صورتیکه آگهی استخدامی سپاه را با فیلتر مورد نظر برای تحصیلات مشاهده کنید احتمالا سطح تحصیلاتی که انتخاب کرده‌اید در میان آگهی‌ها وجود خواهد داشت.

در زمان استخدام دست کم مدرک پایان دوره تکمیلی نهضت سوادآموزی لازم خواهد بود و با داشتن شرایط تخصصی و مهارت عملی امکان استخدام وجود خواهد داشت.


سوالات متداول :

  اولین گام برای استخدام در سپاه چیست؟

جذب نیرو در سپاه از طریق سیستم عضویابی صورت می‌گیرد، بنابراین افرادی که علاقمند به استخدام در سپاه پاسداران هستند، می‌بایست در قدم اول همراه با رزومه و معرفی‌نامه به پایگاه سپاه محل سکونت خود مراجعه نمایند. سپاه، مرکزی برای گزینش علاقمندان استخدام ندارد و عضوگیری فقط از طریق عضو‌یاب‌ها انجام می‌شود. عضویاب‌ها پس از بررسی و تأیید صلاحیت‌ فرد، اقدامات لازم را جهت جذب انجام می‌دهند.

 

  حداقل مدرک تحصیلی برای استخدام در سپاه چیست؟

مدرک تحصیلی مورد نیاز سپاه بر اساس محل خدمت و نوع کار از دیپلم تا فوق دکترا متغیر است، ولی حداقل گواهی پایان دوره ابتدایی و پایان دوره تکمیلی نهضت سوادآموزی لازم خواهد بود. البته برای افرادی که دارای گواهی پایان دوره ابتدایی هستند، تعهد 5 سال خدمت نظامی یا 6 سال خدمت کارمندی الزامی است.

 

 استخدام بانوان در سپاه پاسداران به چه صورت است؟

سپاه برای مشاغلی که مستلزم به‌کارگیری زنان باشد، از میان بانوان متقاضی استخدام می‌نماید. شرایط عمومی که برای استخدام سپاه در نظر گرفته شده است، برای خانم‌ها و آقایان یکسان می‌باشد. البته محل خدمت زنان حتی‌الامکان تابع شرایط‌ خدمت همسران آنان خواهد بود.

 

 آیا در حین تحصیل می‌توان برای استخدام در سپاه اقدام کرد؟

بله اگر فرد غیبت خدمت نداشته باشد، می‌تواند با نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه برای استخدام در سپاه اقدام کند.

 

  زمان استخدام سپاه چه زمانی است؟

استخدام ارگان‌های مختلف سپاه تاریخ مشخصی ندارد، ولی شما می‌توانید با عضویت در سایت استخدام شو از آخرین استخدام‌های سپاه مطلع شوید.

 

  شرایط سنی در نظر گرفته شده برای استخدام سپاه به چه صورتی می‌باشد؟

رده سنی مورد پذیرش سپاه 16 تا 40 سال می‌باشد، ولی کارمندان پیمانی و نیروهای بسیجی ویژه از شرط حداکثر سن معاف بوده و محصلین هم از شرط حداقل سنی مستثنی خواهند بود.

 

 آیا در حین خدمت در نیروی هوایی می‌توان برای استخدام در نیروی زمینی یا هوایی سپاه درخواست داد؟

بله، هیچ مشکلی وجود ندارد.
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 16 اسفند 1399 13:22

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید.