17 ارديبهشت, 1400

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

یگان ویژه فاتحین چگونه تشکیل شد؟

 یگان ویژه فاتحین که در سال ۷۸ و با همت شهید مجید فتحی نژاد و بسیجیان غرب تهران در ناحیه مقداد و تحت عنوان یگان عملیات ویژه هوابرد ایجاد شد، امروز به یکی از رده های سازمان رزم سپاه بدل شده به صورتیکه هم اکنون علاوه بر تهران تمامی استانهای کشور نیز دارای چند گردان فاتحین هستند. 
اما آنچه باعث شد بیش از همه چیز نام فاتحین بر سرزبانها بیفتد، حضور نیروهای این یگان در جبهه مقاومت و دفاع از حرم اهل بیت در برابر تروریسم تکفیری بود که در این مسر یکان فاتحین شهدا و جانبازانی نیز تقدیم کرده است.

در همین راستا، به منظور اطلاع از نحوه شکل گیری و فعالیت های یگان ویژه فاتحین، بخشی از  گفتگوی سید محمود هاشمی فرمانده این یگان را در ادامه می خوانید؛

کمی در باره نحوه شکل گیری و تاسیس یگان فاتحین بفرمایید و اینکه این یگان با چه اهدافی تشکیل شد  و امروز چه وظایفی برعهده دارد؟

در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۷۸ یک نیازی در مجموعه امنیتی بسیج مشهود بود آن هم این بود که نیروی آموزش دیده منسجم متمرکزی در بسیج وجود نداشت.

 تصمیم بر این شد که گروهی از بچه هایی که پای کار بودند دور هم جمع شوند و با مسئولیت استاد شهید مجید فتحی نژاد که در آن مقطع فرمانده پایگاه ما هم بودند کار آموزش نیروها را شروع کردیم.

تقریبا از پایان سال و زمانیکه فتنه ۷۸ تمام شد این کار شروع شد و از حوزه های ناحیه مقداد و غرب تهران که در آن زمان ناحیه بزرگی هم بود، از بین نیروهایی که توانمندی داشتند تست های لازم  گرفته شد و جذب نیرو صورت گرفت و در حد یک گردان نفرات سازمان دهی شدند. 

 بعد از حمله آمریکایی ها به عراق که موضوع رزمایش های سپاه مطرح شد و در ابتدا رزمایش های عاشورا و بعد هم رزمایش های پیامبر اعظم اجرا شد، در همه رزمایش ها گردانهای ما حضور داشتند.

این روند ادامه پیدا کرد تا فتنه ۸۸ در فتنه سال ۸۸ بچه های ما خیلی خوب عمل کردند و فاتحین در تهران یکی از یگان‌های زبانزد بود و خیلی از رده های سپاه فکر نمی کردند که یک یگان بسیجی با این انسجام خیلی خوب بتواند کار انجام دهد. ما آن موقع ۴ گردان در تهران بودیم و خیلی از دانشکده های سپاه در خواست می کردند که فرمانده گردانهای ما بروند آنجا و برای آنها تجربیات ماموریت های موفق را تشریح کنند.تقریبا ما ماموریت ناموفق نداشتیم لذا از ما درخواست می کردند که تجربیاتمان را در اختیار آنها قرار دهیم.

بعد ها در حوزه هوایی، فاتحین یگان هوایی بسیج را راه اندازی کرد که خیلی از بسیجی هایی که استعداد داشتند تا در موضوع هوایی پیشرفت کنند اما تمکن مالی این کار را نداشتند، در اینجا بتوانند آموزش ببینند. خیلی از بچه های توانستند دوره ها را بگذرانند و گواهینامه بگیرند و حتی در صنعت هوانوردی استخدام و مشغول بکار شوند که این موضوع هنوز هم ادامه دارد.

شاخص ترین ماموریت فاتحین ماموریت سوریه و مدافعان حرم بود که ما اولین رده بسیجیانی بودیم که وارد کشور سوریه شدیم و افتخار مدافع حرم بودن نصیب بچه‌ها شد. عملیات های خیلی موفق  و با کارایی خیلی بالا در آنجا اتفاق افتاد که مورد استقبال بچه های نیرو قدس سپاه هم قرار گرفت. از آنجا نهضتی بودن و مدافع حرم بودن فاتحین شکل گرفت. نتیجه دو دهه تلاش های بچه ها این بود که مهر مدافعان حرم روی پیشانی فاتحین بنشیند. رده های مختلفی در سوریه حضور داشتند ، اما همه تا اسم فاتحین را می شنوند می گویند مدافع حرم.

در آزادسازی های جنوب غرب حلب نیروهای فاتحین نقش موثری داشتند و در مرحله ای که عمده قوا از سوریه برگشته بودند و عملیات خاصی در سوریه نبود در خواست بچه های نیرو قدس این بود که فقط بچه های فاتحین مجوز حضور در سوریه را داشته باشند. بعد از سوریه قرار شد تا فاتحین در سطح کشور گسترش پیدا کند و در هر استان یکی دو گردان فاتحین شکل بگیرد.

به لحاظ آموزش هایی که بچه ها دیده بودند در حوزه امدادی هم نیروهای فاتحین نقش خیلی موثری ایفا کردند. در سیل لرستان مشکلاتی وجود داشت و راه ارتباطی بین روستاها نبود اما نیروهای فاتحین با استفاده از آموزش هایی که در حوزه راپل دیده بودند سعی کردند راه ارتباطی را بر قرار کنند و به مردم هم نحوه صحیح استفاده از این وسایل را آموزش دهند.

 گردان های هوابرد که پایه تشکیل فاتحین بودند آموزش های دفاعی را گذرانده بودند. چگونه این نیروها توانستند در عرصه امنیتی  و کنترل اغتشاش موفق عمل کنند؟

در حوزه امنیتی آموزش خیلی خاصی نداشتیم اما آنچه با عث موفقیت نیروهای فاتحین شد آن اعتماد به نفس و جسارتی بود که به واسطه فراگیری آموزش های نظامی دیده بودند . وقتی نیرویی آموزش خاصی می بیند که جای دیگر نیست و می تواند روی خود کنترل داشته و از همه مهم تر فرمانبرداری و سلسله مراتب را رعایت کند در حوزه امنیتی هم موفق عمل می کند. در فاتحین بیشترین تمرکز ما روی حفظ انسجام نیروها بوده است. در همان ابتدای شکل گیری یگان های هوابرد هم تمرکز خوبی روی افزایش آمادگی جسمانی و آموزش دفاع شخصی انجام شد که سطح نیروها را بالا برد و این ورزیدگی در کنترل موضوعات امنیتی خیلی تاثیرگذار بود.

زمانی که موضوع اعزام فاتحین به سوریه مطرح می شود نیروهای فاتحین تجربه حضور در میدان جنگ را نداشتند اما وارد میدان نبرد بسیار سخت سوریه شدند. چگونه فاتحین از این انعطاف سازمانی برخوردار است که می تواند به سرعت خود را برای هر ماموریتی آماده کند؟

آن چیزی که باعث می شود ماموریت انجام شود حس مسئولیت پذیری نیروها و حس این است که هرجا نظام نیاز دارد به موقع عمل کنند و همه سعی می کنند ببینند کجا مشکل است و همانجا عمل کنند. ما باید خودمان را برای همه عرصه ها آماده نگهداریم و هرجایی که احساس شود نظام و انقلاب به کمک نیاز داد به بهترین شکل ممکن وارد شویم.

فاتحین همیشه در ماموریت ها پیش قدم بوده است. علت  حضور ما در بسیاری از ماموریت ها سرعت عمل در آمادگی نیروها ، آموزش های متناسب با ماموریت و تمرین و تداوم بوده است و این باعث شد که نیروها موفق عمل کنند. مهمترین عامل موثر در انعطاف سازمانی هم مسئولیت پذیری نیروها است.
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 16 اسفند 1399 13:31

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید.