17 ارديبهشت, 1400

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

چارلی را بشناسید، جاسوسی ماهی سازمان سیا!

در دهه 90 میلادی، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تولید یک وسیله نقلیه زیرآبی بدون سرنشین (UUV) را مد نظر قرار داد. از آنجایی که یک سازمان اطلاعاتی مانند سیا چنین پروژه ای را دنبال می کرد، این دستگاه با پوششی مبدل و به شکل یک گربه ماهی و به عنوان یک فناوری که برای جمع آوری نمونه های آب طراحی شده بود، معرفی شد.

 

اداره فناوری های پیشرفته سیا امکان تولید وسایل نقلیه زیرآبی بدون سرنشین و دیگر فناوری های ربات آبی را با هدف جمع آوری اطلاعات مورد مطالعه قرار داده بود. سیا ربات خود را با مد نظر قرار دادن سرعت، استقامت، مانورپذیری، کنترل عمق، دقت ناوبری، خودمختاری، و ارتباطات رادیویی ساخت.

به عنوان پلتفرمی برای جمع آوری اطلاعات، ربات سیا نیازمند یک پوشش بود. این سازمان ربات خود را به شکل یک گربه ماهی طراحی کرده و بر همین اساس «چارلی» معرفی شد. اما برخلاف یک گربه ماهی واقعی که به خوردن مواد زائد و ماهی های دیگر در کف دریاچه ها و رودخانه های آب شیرین می پردازد، ماموریت چارلی جمع آوری نمونه های آب کشف نشده بود.

 

چارلی برای حفظ کنترل عمق دارای یک بدنه فشار و سیستم بالاست (Ballast system) بود. این موارد، چارلی را تا حدی به یک زیردریایی تبدیل می کرد. اما یک گربه ماهی واقعی از پروانه برای حرکت استفاده نمی کند، از این رو، مهندسان یک سیستم پیشرانه متشکل از دمی که همانند یک ماهی واقعی به طرفین حرکت می کرد را به کار گرفتند. ماموران سیا چارلی را با یک سیستم کنترل بی سیم خط دید هدایت می کردند.

سیستم هدایت رادیویی بی سیم‌ خط دید قابلیت استفاده از چارلی را به شدت محدود می کرد زیرا مامور کنترل گربه ماهی باید در همان نزدیکی باقی می ماند.

 

همچنین، این پرسش وجود دارد که یک ربات گربه ماهی دقیقا کجا به درد شما می خورد. کره شمالی دارای مزارع پرورش گربه ماهی بسیاری است، اما آنها به تازگی در این کشور راه اندازی شده اند و در دهه 1990 چندان رایج نبودند.

این که آیا چارلی در ماموریتی مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر مشخص نیست و شاید روزی همانند برخی دیگر از پروژه های پنهان کارانه سیا، مانند سنجاقک جاسوس، تمام حقایق درباره آن ارائه شوند.

منبع: گانزمانیتور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید.